Jak jsme pekli jidáše

  • 0 komentářů

Tradičním pečivem velikonočních svátků jsou Jidáše, které hospodyně pekly na Zelený čtvrtek a Velký pátek. Mají tvar pletenců a spirál, které symbolizují provaz, na kterém se Jidáš oběsil. Ráno jsem s dětmi zadělala kynuté těsto, které děti často chodily okukovat, zda už kyne. Po osmé hodině nadešla ta dlouho očekávaná chvíle a děti mohly podle předloh začít tvořit.  Jako poslední svým holubičkám, ptáčkům, slepičkám a kohoutkům zapíchly hřebíček jako očko. K sáčku s hřebíčkem si přivoněly a nejodvážnější si vzaly hřebíček i do pusinky. Podívejte se, jak jim tvoření jidášů šlo. Než se do jidášů dáte potřete si je máslem. Můžete zkusit upéct i doma:

Polohrubá mouka 1kg,
droždí 30g,
mléko vlažné 250ml i více,
máslo 120g,
cukr krupice 100g,
žloutky 2,
sůl.
Vejce 1ks na potření,
máslo na vymazání plechu(pečící papír),
tekutý med.

Sdílejte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *