Na návštěvě u rytířů – Ptáčci

  • 0 komentářů

V měsíci únoru nás provází ctnost čestnost, a tak jsme se vypravili za rytíři do středověku. To se dětem, a především chlapcům, moc líbilo. Co je to vlastně čest? Co znamená být čestný? V době rytířů to bylo velmi dobře vidět. Záleželo hodně na tom, jaký rytíř je a dlouho se musel učit, aby mohl být do rytířského řádu pasován. Jedna z rytířských ctností byla i čestnost. A tak jsme si vysvětlili, v čem třeba spočívala čestnost v boji? Rytíři jezdili na různé turnaje, ale vždy svého soupeře k boji vyzvali a stavěly se k sobě čelem. Byla domluvená pravidla boje a nikdo by nešel zbaběle soupeři do zad. Takový boj si děti mohly vyzkoušet. Řekly si s kamarádem pravidla boje a zkusily se spolu prát. A ejhle, dopadlo to dobře. Děti také moc bavila hra „Na království“, kde král vysílá své rytíře do boje, kteří vyzvou svého soupeře z druhého království pěkně z očí do očí. Hodně jsme si povídali o tom, jestli bylo naše utkání čestné. Také o tom, jak je nám dobře, když vyhrajme nad soupeřem, a naopak, jak nás moc mrzí, když prohrajeme. Prohra se dětem vůbec nelíbí. Ujistila jsem děti, že je to v pořádku a nabídla jim i druhý pohled na výhru a prohru. Navedla jsem děti otázkami tak, aby zjistily, že výhra i prohra by jedna bez druhé být nemohla. Pokud chceme pocítit vítězství, potřebujeme k tomu vždy nějakého soupeře, a proto bychom si svého soupeře měli cenit, že s námi do boje šel a ne se mu posmívat, že prohrál. Prohra i výhra do našeho života patří. No a když prohrajme v čestném boji, nemusí nás to mrzet, protože víme, že jsme tím vlastně udělali radost někomu druhému a to taky není úplně tak špatný :o) Přesto je štěstí, že výhra se různě přelévá a nikdy nebývá jen na jedné straně. Děti se o rytířích naučily krásnou novou básničku a také si tyhle chlapíky ve zbroji zkusily nakreslit. Dokonce si vyzkoušely i část z jejich opravdové zbroje. Týden je za námi a my se těšíme na další…

Sdílejte

About the Author: Martina Štolbová
My důvěřujeme Vám, Vy důvěřujete nám. Jsme tu pro Vás a šťastné dítě je v rukou nás všech. Jediná správná cesta je cesta spolupráce, vzájemné důvěry, otevřenosti a přátelství.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *