Věrnost u Motýlků i Ptáčků

  • 0 komentářů

Týden, kdy některé děti byly na školandě a některé zůstaly ve školce, je za námi. Spojení tříd bylo nejprve pro mladší děti náročné, ale postupně jsme si všichni zvykli a a týden si užili. Společně jsme otevřeli novou májovou ctnost zvanou VĚRNOST. Dětem pomáhal obrázek, kde mohly vidět dvě labutě, jejichž krk tvoří srdce, právě jako symbol věrnosti a lásky. No kam jinam ji zařadit než právě do května? A protože jsme tu měli především malé děti, uplynulý týden se nesl hlavně v duchu lásky mateřské či sourozenecké. Začali jsme hledat nejprve mezi zvířátky. Děti s pomocí obrázků přišly na to, která další zvířata tvoří svazky na celý život. Že například i takový tučnák nebo opičí druh Giboni či sloni spolu žijí tak dlouho, dokud je smrt nerozdělí. Dokud je smrt nerozdělí bylo něco, co už děti někde slýchávaly. Přišli jsme na to, že toto heslo známe především z pohádek. Princ zachrání princeznu a žijí spolu šťastně, dokud je smrt nerozdělí. Ale je to vždy tak jednoduché? Princ většinou musí podstoupit těžkou zkoušku a princeznu si zasloužit, tak děti vzpomínaly na různé pohádky, až padla jedna, kdy princ nikoho nezachránil, ale kde princezna zachránila princeznu. Známé Ledové království nám tak ukázalo, že i sourozenecká láska může roztát ledové srdce a zachránit svou milovanou osobu. Ale aby bylo i trochu zábavy, následovala hra, kdy udatný princ musel zachránit svou nevěstu před zlým loupežníkem a na svém vznešeném oři ji odvézt do bezpečí. To nás všechny móc bavilo. Následující den nás inspirovala další pohádka, taková bajka, kde i malé děti vidí tu obrovskou rodičovskou lásku. Krátká bajka Ošklivé káčátko, kterou některé děti viděly poprvé, dětem ukázala, jak věrnost, tak i mateřskou a sourozeneckou lásku. Neboť z ošklivého káčátka vyrostla krásná labuť, která se nakonec vrátila ke své kachní mámě, které se moc stýskalo, ale i ke svým kachním sourozencům, kteří se mu nejprve posmívali. Bajka byla náhle námětem pro další činnosti, především pro spoustu her, kde si děti s pomocí kolíčků (jako zobáky) trénovaly jemnou i hrubou motoriku. Ve čtvrtek pak děti tvořily srdíčkový balící papír pro maminky, které měly v neděli svátek a v pátek jsme pak malovaly velikou obrázkovou mapu toho, co jsme si za celý týden zapamatovali a co jsme se naučili. Byl to fajn týden, ale teď už zpátky do svých tříd a budeme se těšit, co nového se zas dozvíme 🙂

Sdílejte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *