Každý vidí pravdu jinýma očima – Motýlci

  • 0 komentářů

S novým týdnem začal jak nový měsíc, tak i nová ctnost SPRAVEDLNOST. I když některé děti o ní slyšely už během jarních prázdnin, bylo to jen lehké naťuknutí toho, co nás teprve čeká. S tématem „Každý vidí pravdu jinýma očima“  jsme zažili spousty legrace, ale i jsme se dozvěděli mnoho zajímavých věcí. Začali jsme pomalinku polehoučku, jak to tak po prázdninách bývá, a to uzavřením vytrvalosti pomoci deníčků ctností. Poté jsme si hodně povídali a hráli, protože právě hry nám otevřely dveře mezi pravdu a lež. Děti se zde snažily pochopit význam vět a poté podle svého uvážení přejít buď na kruh pravdy nebo lži – potkala Karkulka v lese slepičku? Zuby jsou jen bílé! Je sluníčko na nebi žluté? Ač to může připadat někomu zvláštní, bylo pro děti velmi těžké soudit, kde je pravda, neboť občas padaly opravdu zajímavé argumenty, a tak se stalo to, že z pravdy nakonec mohla být opravdu lež a naopak – hold to každý viděl občas trochu jinak a měl třeba i pravdu. Někdy naopak byla pravda jen jedna a mohli jsme hledat jak jsme chtěli, jiná pravda se neobjevila. Nakonec jsme se dostali tak daleko, že děti vymýšlely své vlastní otázky a staly se tak paní učitelkou, což je náramně bavilo. Spravedlnost jsme si pak vyzkoušeli také na sněhové bitvě, kde jsem najednou změnila pravidla, což jsem neměla dělat, protože jak já dostala vynadáno 🙂 Prohrané družstvo se cítilo velmi ukřivděno, a tak pocítilo, jaké to je, když se něco slíbí a pak se to nedodrží. Občas je moudré popřemýšlet nad svým slibem…Uprostřed týdne se děti také seznámily s váhou a vážily snad celé dopoledne. Vážily kde co, ale hlavně měly plnit zadané podmínky a musím říci, že jim to šlo moc dobře. Není totiž lehké váhu vyvážit, když nám do toho někdo klade překážky, a tak je to občas i s tou spravedlností – ne vždy je lehké být spravedlivý, když například neznáme celou pravdu, nebo vidíme jen půlku, nebo nám někdo kladl příliš mnoho překážek k dosažení spravedlivého cíle. A to nám v pátek potvrdila naše závěrečná divadelní scénka, kdy se my paní učitelky staly dětmi a děti na chvíli porotou. Nezapomněli jsme ani na svátek sv.Valentýna, tak doufáme, že jste si doma už všichni pochutnali 🙂

 

Sdílejte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *