Respekt u Motýlků

  • 0 komentářů

Minulý týden jsme probírali s dětmi novou ctnost respekt. Povídali jsme si společně o tom, co takový  respekt znamená.
Také tento týden jsme měli téma rodina. S dětmi jsme si společně ukazovali fotky rodiny, kdo na fotkách je a jak se jmenují. Každý z dětí nám vyprávěl o své rodině a koho za ní považuje. Zahráli jsme si pohybovou hru na maminku a tatínka, co musejí zvládnout. Např. jsme si zkoušeli prát, vařit nebo opravovat rozbité hračky, řídit auto. S dětmi jsme dramatizovali pohádku O řepě, o které jsme si povídali , kdo v pohádce hraje a o čem pohádka je. Děti to moc bavilo, proto jsme si všichni zahráli aspoň jednu postavu z pohádky 🙂
Další den jsme děti rozdělily do skupinek, jedna skupina se věnovala brainstormingu nad tematem měsíce – respekt. Popisovali jsme si, co pro nás respekt a přijetí znamená, jak vypadá ohleduplné chování a během týdne jsme svou pozornost zaměřovali na tyto projevy. Ve středu si děti zahrály hru založenou na spolupráci a respektu. Děti si vytvořily dvojice a byly jim spojeny vnitřní nohy šátkem. Jejich úkolem bylo dojít v bezpečí a s ohledem na druhého k pokladu. Mohly ale donést pouze jeden drahokam. Na konci děti sdílely, jak se ve hře cítily. Každá dvojice si prošla svým specifickým zážitkem – bylo hodně těžké vzdát se svého drahokamu, a tak často vítězil vlastní zájem. Pokud se děti nedohodly, kdo poklad vezme a kdo se ho vzda, poklad mu musel být odebrán celý. Některé děti ustoupily v zájmu splnění pravidel hry, ale ne všichny s tím vlastně byly úplně spokojeny. Jedna dvojice přisla ale i na jiné řešení – nabídka dohody, aby byly obě strany spokojené. Jak myslíte, že by mohla znít věta, která nám pomůže začít se na něčem domlouvat? Nakonec si děti mohly s pokladem pohrát všechny, tak věříme, že se nakonec vylepšil zážitek všech :-)Protože jsme v tomto týdnu nasbírali spoustu kaštanů, inspirovaly i mnoho našich aktivit – obkládali jsme se jimi navzájem, hladili jsme je, přikládáli jsme je na předlohy nápisů, kreslili jsme po nich, počítali jsme s nimi, dělali jsme s nimi i zvířecí rodinku.

Sdílejte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *