Zvídavost: Ptáčci experimentují

  • 0 komentářů

V pondělí 28.2. jsme se rozloučili s paní asistentkou Jíťou, která odchází pracovat do jiné školky, a tak jsme si pondělí udělali opravdu hezké a pohodičkové. Poslouchali jsme písničky, hodně jsme si hráli, slavili jsme piknikem a na rozloučenou děti dostaly dárečky. Další den jsme uvítali nejen paní asistentku Věrku, která se k nám přesunula od Motýlků, ale i novou ctnost – zvídavost. Děti vymýšlely, co by je zajímalo zkoumat a čemu se chtějí tento týden věnovat. A hned došlo na zkoumání vlastností vody – pozorovali jsme, jak se chovají částečky zeleného barviva v teplé vodě. Co stane, když ho promícháme… Co se stane, když do této vody ponořím sklenici kolmo? Zkuste 🙂 Celý týden pak děti na tácku mohly přenášet červenou vodu ze zkumavek pipetou nebo zelenou vodu z misky do misky pomocí injekční stříkačky, a tak jsme využili poznání o tlaku z předchozího pokusu. A to je hodně bavilo. Abychom nezůstali jen u fyzikálních pokusů, zabrousili jsme i do chemie. Ukázali jsme si, jak bezpečně čichat k cizím látkám (v našem případě to byl ocet). Děti na stolcích vymodelovaly malé sopky a pomocí jedlé sody, červeného barviva, trochy jaru a octa jsme nechávaly sopky opakovaně vybuchovat, respektive vypěnit 🙂 Vyprávěly vám děti o pokusu s vejci? To první jsme si prohlédli, řešili jsme, jakou má barvu, tvar a co dalšího o něm můžeme říct… Vhodili jsme ho do misky – zjistili jsme, že skořápka praskla, obsah vytekl… Ocet je vůbec zajímavá tekutina, a tak jsme v dalším pokusu do něj vhodili druhé vejce. Další den malí vědci konstatovali nejen to, že nám to ve třídě kysele smrdí, ale že i u vajíčka došlo k zásadní změně jedné vlastnosti… Tento týden jsme si prohlíželi mnoho druhů encyklopedií podle toho, koho zajímalo jaké téma a vzpomněl si, že svou oblíbenou encyklopedii může dětem přinést do školky ukázat. Zahráli jsme si hru Molekuly a seskupovali se do skupinek po třech, pěti, dvou… Zkoumali jsme také, co udělá pěna na holení v kombinaci s kapkami barevných tuší na papíře, a vytvořili jsme tak spoustu duhových papírů.

 

Sdílejte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *