Únor ve školce

  • 0 komentářů

Vzhledem k chřipkové epidemii byly třídy téměř po celý měsíc spojeny. Děkujeme rodičům za spolupráci v tomto náročnějším období a za jejich pochopení.

V průběhu měsíce se děti společně věnovaly dvěma tematickým okruhům. První tři týdny probíhalo téma „Co by chtělo moje tělo?“, kde se děti seznamovaly s lidským tělem, jeho funkcemi a péčí o zdraví. Povídaly si o tom, co jejich tělo potřebuje, jak se o něj starat a jaké smysly vnímáme okolní svět. Učily se rozlišovat části těla, procvičovaly motoriku, zkoumaly, co prospívá zdraví, a zapojily se do různých pohybových aktivit. V rámci činností si například vyzkoušely měření vlastního těla, tvořily lidskou postavu z různých materiálů a hrály pohybové hry. Děti si také vyzkoušely, jaké by to bylo, kdyby nám správně nefungovaly ruce. V naší mateřské škole také proběhlo měření zraku. Mimo jiné jsme navštívili Centrum záchranné služby Ústeckého kraje, kde se děti seznámily s prací záchranářů a mohly si sednout do vrtulníku. Věnovaly se také hudebním činnostem, například zpívaly písně na téma lidského těla. Kromě toho se děti účastnily pohybových aktivit v tělocvičně. Nechyběly ani výtvarné a pracovní činnosti, například malování lidské postavy, otisky dlaní, výroba valentýnských přání pro maminky nebo pokusy s tělem – například dýchání do zrcátka a pozorování vlastního těla. Děti si také rozvíjely předčtenářské a předmatematické dovednosti, učily se pracovat ve skupině a spolupracovat s ostatními.

Poslední týden byl věnován tématu „Tláča, masky, klobása“, kdy jsme se zaměřili na masopustní tradice. Děti se seznámily s historií masopustu, jeho významem a tradicemi. Vyráběly masopustní masky, tvořily koláčky ze slaného těsta, rozvíjely smyslové vnímání při trhání krepového papíru a zapojily se do masopustního průvodu. Společně pekly a ochutnávaly tradiční dobroty a prožily masopustní veselí spojené s hudbou, tancem a zpěvem. Děti si také hrály na řezníky, kde si vyzkoušely výrobu klobás z papíru, a zapojily se do dramatizace masopustního průvodu.

Celý měsíc jsme se zaměřili na rozvoj ctností, jako je vzájemnost, důvěra a pospolitost. Děti se učily spolupracovat, sdílet radost z objevování nových věcí a respektovat tradice. Cílem bylo nejen rozšířit jejich znalosti o lidském těle a masopustu, ale také podpořit jejich sociální dovednosti a schopnost spolupráce.

Sdílejte

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *